Nezařazené

Bavlnený hrad Pamukkale

V turečtine znamená názov  Pamukkale „bavlnený hrad“, čím vlastne v skutočnosti aj je. Pamukkale je prirodzeným miestom v údolí rieky Menderes v provincii Denizli, kde je počas celého roka mierne podnebie. Staroveké grécko-rímske mesto Hierapolis bolo postavené na vrchole bieleho „zámku“, ktorý je celkovo približne dlhý 2700 metrov, široký  600 metrov a vysoký 160 metrov. Môžete ho vidieť z kopcov na opačnej strane údolia v meste Denizli, ktoré je vzdialené 20 km.

vápník
 
Krajina je absolútne okázalá. Príroda tu vytvorila tektonickými pohybmi fascinujúci pohľad, ktorý odhaľuje slávne vápencové „kúpeľne“ vytvarované zemetraseniami, čím vzniklo skutočné kráľovstvo impozantných schodov. Následne voda pokryla priestor medzi týmito schodmi a hĺbila do vápenca, čím sa vytvorili malé krátery. Voda v oblasti je teplá a obsahuje vodík a vápnik, čím priťahuje ešte viac turistov.

krátery
 
V každých 250 litroch vody, ktorá tečie po schodoch, je obsiahnutých 2,2 gramov vápnika. Časom tento proces viedol k vytvoreniu skutočných stalaktitov, čím krajina získala biely zimný vzhľad. Preto toto jedinečné miesto vyzerá ako prirodzená ľadová pevnosť, aj keď teplota vody dosahuje 50 stupňov Celzia.
 
Na niektorých miestach môže byť plávanie skutočne nemožné, ale existuje veľa „vaní“, kde si môžete vychutnať kúpeľ. Treba mať na pamäti, že ľudia nesmú kráčať po okrajoch s topánkami, pretože by mohli poškodiť vápenec, ktorý robí toto miesto jedinečným.

Turecko
 
Pamukkale je miesto, kde môžete relaxovať v luxusných podmienkach, ale ceny pritom nie sú vysoké. Turisti by mali vedieť, že ak chcú cestovať do Pamukkale, musia brať ohľad na životné prostredie. Turci, ktorí tam žijú, a najmä tí, ktorí sa starajú o park, pozorne sledujú znečistenie a dodržiavanie základných hygienických pravidiel. Cestovný ruch je dôležitým odvetvím v oblasti už stovky rokov, vďaka príťažlivosti termálnych bazénov.  V polovici 20. storočia boli na zrúcaninách Hierapolisu postavené hotely a cesta pre motorky, čo spôsobilo značné škody. Keď bola oblasť zaradená do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO, hotely boli zničené a cesta odstránená a nahradená umelými bazénmi.