Výrobky

Ako by malo vyzerať estetické a moderné schodisko?

Už by sme si pomaly ale isto mali zvyknúť na to, že interiérové schodiská už dávno nie sú iba akýmsi nutným základom s jednou funkciou určenou k chôdzi, no a zábradlie nie je iba jeho potrebným bezpečnostným prvkom, ale že moderné schodisko spolu so zábradlím dnes tvoria výrazný dizajnový prvok interiérov.
Stačí si ako príklad zobrať sklenene zabradlie, ktoré sa dnes teší rastúcej popularite a jednoznačne vidíme, že takýto prvok neponúka iba funkciu komfortnej chôdze po schodoch, ale takisto je viditeľným estetickým prvkom domácnosti, ktorý výrazným spôsobom obohacuje aj okolie. Takto zhotovené schodisko s tým správnym zábradlím tak vlastne stmeľuje interiér nielen zo stránky funkčnej, ale aj estetickej.

zábradlí skleněné

Zamerajme sa však aj na schody ako také, kde hrá v prípade vizuálnej, ale aj komfortnej stránky podstatnú úlohu takisto materiál. Prvok v podobe skleneného zábradlia je už pomerne známy a populárny, no do povedomia sa takisto dostávajú napríklad zaujímavé sklenené schody. Pochopiteľne ale nejde o jedinú možnosť, nakoľko v tomto smere sú zaužívanou voľbou aj iné materiály ako železobetón, prírodný či umelý kameň, drevo, oceľ,… apod. Nezabudnime spomenúť ani monolitické či betónové schody.

skleněné zabradlí

Pokiaľ máme hľadieť na tradície či akúsi klasickú a tradičnú voľbu, môžeme sa konkrétnejšie zamerať na schody z dreva, ktoré je možné využiť ako v retro, tak aj modernom interiéri. Jednoducho nimi nikdy nič nepokazíme, drevo sa hodí všade. K ďalším pozitívam môžeme priradiť, že vravíme o prírodnom materiáli s jeho nenahraditeľnými vlastnosťami. Z pohľadu modernejšej estetiky svoju pozornosť však môžeme nasmerovať skôr k materiálom typu oceľ, sklo, či antikora.
Ak vravíme o modernom prevedení schodiska, musím vyvrátiť jeden trend, ktorý som si osobne nikdy neobľúbil a tým sú interiérové schody bez zábradlia. Z pohľadu trendov síce ide o akúsi módu, ale rozhodne je tu absencia bezpečnej chôdze a osobne by som mal z takéhoto pohybu nepríjemný pocit. Za akýsi zlatý stred tak považujem výber schodiska so zábradlím, avšak z moderných materiálov.