Výrobky

Základy výroby domáceho mydla

Základom každého mydla, je mydlová hmota. Čím kvalitnejší materiál budete mať k dispozícii, tým kvalitnejší bude i výsledný produkt. Mydlovú hmotu si môžete taktiež vyrobiť sami. Na to by ste však potrebovali nejaké tie skúsenosti z chémie. Nejedná sa síce o výrobu bomby, ale ublížiť si môžete i tak. Navyše ak by ste neodhadli správny pomer jednotlivých surovín, namiesto hmoty, by ste vyrobili iba páchnucu a nepoužiteľnú zmes. Ak teda patríte k začiatočníkom, mydlovú hmotu si radšej kúpte. V tomto prípade sa neoplatí šetriť. Nekvalitné produkty vám len skomplikujú prácu a mydlo môže byť veľmi nízkej kvality.

olehj
 
Podľa čoho nakupovať mydlovú hmotu:
 

  • Má čisto prírodné zloženie
  • Je bez umelých farbív, konzervačných látok a parfumov
  • Ide o certifikovaný výrobok
  • Obsah jednotlivých látok- glycerín, olej, maslo… (tento výber je už len na vás, záleží od toho aké vlastnosti má mať hotové mydlo)

 
 
Pokiaľ budete pracovať s kúpenou mydlovou hmotou, samotný postup výroby mydla je veľmi jednoduchý. Najprv hmotu roztopíte. Na tento účel vám najlepšie poslúži sklenená miska, ktorú položíte na hrniec s vodou, ktorá vrie. V podstate ide o rovnaký postup ako pri topení čokolády na polevu. Snažte sa aby ste hmotu roztopili pomaly, inak by sa vám mohla zraziť. Nezabúdajte ani na miešanie.
Ak chcete, aby bolo vaše mydlo dokonalé aj po vizuálnej stránke, zakúpte si taktiež prípravok, ktorý zabraňuje tvorbe bubliniek. Tie síce žiadnym spôsobom kvalitu mydla neovplyvnia, bez nich však vyzerá o niečo lepšie. Tento roztok sa pridáva do horúcej mydlovej hmoty, ale až tesne pred naliatím do formy. Urobíte najlepšie, ak sa budete riadiť návodom na obale.

mýdlo

Do svojho mydla môžete pridať čo len chcete. Najlepšie sú samozrejme ingrediencie, ktoré i krásne voňajú. Môžete použiť čerstvé, alebo sušené bylinky, kôru z citrusov, aromatické korenia, med, alebo sušené ovocie a lupene kvetov. Okrem toho môžete do hmoty priliať napríklad olivový, tekvicový, konopný či ľanový olej. Do mydla sa hodí jednoducho všetko, čo sa vám páči. Pri čerstvých surovinách si však dajte pozor na trvanlivosť. Mydlová hmota síce do istej miery dokáže použitý materiál zakonzervovať, nie však stopercentne. Určite sa vyhnite tým veciam, na ktoré ste alergickí.