Domov

Myslíte si, že ak chováte zviera v klietke vášmu bytu nič nehrozí? Potom ste na veľkom omyle.

Ak vám z akvária vyskočí rybička vo vašej neprítomnosti, veľa toho bohužiaľ už neurobíte. Vodné živočíchy sú celkovo špeciálnou kategóriou. Preto sa zameriame na chov hlodavcov a vtákov, pri ktorých musíme ich úniky a vzniknuté škody riešiť častejšie.

morče
 
V oboch prípadoch je najdôležitejšie dobré zabezpečenie klietky, alebo akvária. Všetky hlodavce sú extrémne nadané v disciplíne nazývanej „útek“. V prvom rade sa vedia prestrčiť aj cez tú najmenšiu škárku, takže ani husté pletivo im v úteku dostatočne nezabráni. Okrem toho sú výborný horolezci, takže akékoľvek vyvýšené miesto v otvorenom akváriu, im dáva možnosť na to, aby z neho vyliezli. Aj keď toto všetko zabezpečíte, sú tak šikovné, že otvoriť dvierka na klietke, pre nich nie je vôbec problém.
To isté platí aj pre vtáky. Svojim šikovným zobákom dokážu rozmontovať každý drôtik, takže ak nim zabezpečíte dvierka na klietke, neznamená to, že sa z nej vonku nedostanú.

papoušek
 
Aj keď sa hlodavce dostanú zo svojej klietky, z izby by sa im to už podariť nemalo. Preto vždy nechávajte zatvorené dvere. Hľadať škrečka v jednej miestnosti je omnoho jednoduchšie, ako v celom dome.
Mali by ste tiež myslieť na zabezpečenie všetkých elektrických káblov. Na tieto drobce totiž pôsobia ako magnet. Pri ich prehryzení neprídete len o svojho miláčika, ale čakajú vás aj opravy v dome.
 
Všetci majitelia vtákov by mali myslieť hlavne na bezpečnosť v prípade, že ich nechávajú poletovať voľne po byte. Nezakryté akvárium s rybičkami, je i pri chvíľkovej nepozornosti, smrteľnou pascou. Taktiež myslite na okná a dvere. Ak vám váš vtáčik uletí, po sídlisku, alebo dedine, ho budete odchytávať veľmi ťažko. V zimnom období by navyše vo vonkajšom chlade prežil iba niekoľko minút.

krysa
 
Uvedomte si, že zuby hlodavcov a zobáky vtákov majú v sebe obrovskú silu. Ak v jednom byte chováte spomínane tvory spolu so psami, alebo mačkami, myslite aj na bezpečnosť medzi nimi. Paradoxne hovoríme o prípadoch, kedy tie menšie zvieratá ublížia tým väčším. Ak nechcete riskovať nepekné kusance, alebo ďobance, zamedzte prístupu psov a mačiek do bezprostrednej blízkosti klietok s hlodavcami a vtákmi.