Financie

Do kedy finančne dotovať svoje deti

Každý rodič má o svojich potomkov strach a prirodzenú potrebu, sa o nich postarať. Do kedy je však zdravé, svoje deti dotovať? Všeobecne platný návod samozrejme neexistuje. Všetko závisí od konkrétneho charakteru, osobnosti, ale i výchovy a samotného prístupu rodičov. Pokiaľ však vašej ratolesti tiahne na tridsiatku, mali by ste trošku spozornieť.

grimasa
 
Asi len máloktorý rodič, je schopný svoje dieťa vyhodiť na ulicu bez koruny. Navyše ide o naozaj krajné riešenie, po ktorom by sme mali siahnuť až vtedy, keď iné možnosti stroskotali a ďalšie už jednoducho nevidíte. V prvom rade je potrebné určiť fixné pravidlá. Ak necháte svoje dieťa celé dni ležať na gauči a peniaze mu poskytnete stále, keď si o nich zažiada, verte že sa nikam neposuniete.
 

  • V malom ale pravidelne

 
Stanovte si presnú čiastku, ktorú vám bude dieťa mesačne prispievať na domácnosť. Začnite pokojne aj na symbolickej sume. Nemusí vám odovzdávať peniaze na ruku. Stačí, ak aspoň dvakrát za mesiac nakúpi potraviny, alebo bude platiť účet za internet, či elektrinu. Výšku tohto príspevku, prispôsobte reálnym finančným možnostiam vášho lenivca.
 

  • Zapojte sa

 
Nie je zlé, ak sa zapojíte i do samotného hľadania zamestnania. Niektorí ľudia sa jednoducho nevedia dokopať k tomu, aby začali pravidelne chodiť do práce. Skúste osloviť známych, ktorí vlastnia firmu, či náhodou niekoho nezháňajú. Tak budete mať nad dieťaťom i dostatočnú kontrolu. 
 

  • Nastavte si splátkový kalendár

 
 Nie je dobré ak svojho potomka vystavíte situácii, že nebude mať na zaplatenia lístka, alebo rožkov. Peniaze, ktoré mu poskytnete, však neberte ako dar, ale pôžičku. Stanovte si čiastku, ktorú vám bude dieťa, pravidelne splácať.

dívka v posteli
 

  • Nepodporujte ho v zbytočnostiach

 
Jedlo a iné nevyhnutné veci, svojmu dieťaťu určite zabezpečte. Pokiaľ však nie je schopné zarábať peniaze a na chod domácnosti pravidelne prispievať, určite mu nedávajte peniaze na jeho zábavky a iné nepotrebné veci. reč je napríklad o dobíjaní telefónu, štýlových teniskách, cigaretách, alkohole, čo kozmetike.