Nezařazené

Ako máte orientovaný byt či dom?

Pre ľudí bolo slnko od počiatku symbolom života. Preto ho nasledovali a neraz sa ním riadili. Tento trend sa v dobe socializmu zminimalizoval na úkor čo najviac postavených panelových domov. To však už neplatí pre ľudí dneška. Mnohý, čo sa rozhodujú o novom bývaní premeriavajú aj fakty, ako ich domov bude zasiahnutý slnečnými lúčmi.

staré domy

Treba si zobrať kompas
Naozaj si musíte obstarať kompas, ak chcete zladiť váš dom s dráhou slnka. Do úvahy neberte len východ a západ, ale aj jeho celoročnú dráhu. V zime sa počet hodín s prirodzeným svetom znižuje. Preto je dôležité, aby ste zobrali do úvahy aj tento fakt. Ako teda vyberať, nespoliehajte sa len na teplo. Aj keď je to veľmi výhodné. Domácnosť, ktorá využíva prirodzenú dráhu svetla podľa najnovších štúdií dokáže ušetriť až o dvadsať percent viac. To preto, lebo využíva teplo, ktoré sa im ponuka.

Aké svetové strany?
Na to, ako budete mať orientovane izby berte do úvahy ich využitie. Počítajte s tým, kde potrebujete viac svetla a tepla a kde naopak, vám bude prekážať. Izby smerovane na východ sú ideálne pre kuchyne. Takto sa svetelne lúče dostanú k vám hneď a naštartujú vám prijemne ráno. Rovnako tak myslite na izby, v ktorých bude skoro ráno niekto vstávať. Pre tých, čo radi dlho vyspávajú je ideálny sever. Prečo? Poskytuje minimum svetla, ale treba rátať s tým, že tieto izby bývajú najchladnejšie. Preto sa tu orientujú komory či priestory, ktoré až tak nepotrebujete. Juh je ideálny pre väčšie miestnosti, kde sa stýkate s inými. Práve izby na juhu sú najviac teplé vďaka dráhe slnka. Nie je problém tu orientovať obývačku. Západ je ideálny pre priestory, v ktorých trávite večery. Posledné slnečné lúče vám takéto izby vedia spríjemniť na maximum. Vyhýbajte sa tu umiestneniu televízora. Je to kvôli svetlu, ktoré by sa odrážalo od obrazovky a zbytočne vás rušilo.

domky

Čo s prebytkom?
Slnko je veľmi prijemné, no v dlhých letných dňoch niekedy neznesiteľné. Preto na to musíte myslieť už dopredu. Ľudia si vedia prispôsobiť aj to. Ak bývate v dome, vysaďte niekoľko stromov pred izby na juhu. V zime opadnú a nebudú tieniť. Alebo sa spoľahnite na žalúzie. Čoraz viac v móde sú vonkajšie a tie si viete nastaviť podľa požiadaviek užívateľa.