Kultúra

Nezvyčajné povery Južnej Kórey

Každá krajina je špecifická svojou kultúrou, zvykmi a tradíciami, ktorých súčasťou sú aj rôzne povery a báchorky. Niektoré môžu byť vlastné pre viaceré štáty, no existuje aj pár podivuhodných, s ktorými sa len tak hocikde nestretnete. Kórejská republika je jedným z príkladov.
 
korea.png

  1. Smrť spôsobená ventilátorom

Ak zaspíte v zatvorenej izbe a necháte tam zapnutý ventilátor, zomriete. Táto povera je dosť rozšírená hlavne kvôli rôznym, médiami prezentovaným prípadom, kedy počas horúcich letných nocí si ľudia nechali zapnutý ventilátor a následne zomreli kvôli hypotermii – teda podchladeniu.

  1. Číslo 4

Nielen v Kórei, ale i v niektorých ďalších krajinách východnej a juhovýchodnej Ázie si ľudia spájajú číslo štyri s nešťastím. Vo väčšine výťahov dokonca namiesto čísla 4 nájdete písmeno F, no častokrát číslo 4 nie je vôbec zastúpené a za trojkou nasleduje rovno číslo 5.  Čínske slová označujúce číslo 4” a smrť” totiž v čínštine znejú rovnako.

  1. Prasiatko v sne

Ak sa vo Vašom sne objaví prasiatko, budete mať šťastie. Častokrát Kórejci, ktorým sa v sne objaví prasiatko, si hneď v nasledujúci deň pôjdu kúpiť lístok do lotérie. V ázijskej kultúre prasa symbolizuje majetok a blahobyt, pretože v minulosti si bravčovinu mohli dovoliť len bohatí.

ventilátor.jpg

  1. Kuracie krídelká

Ak ponúknete svojmu manželovi alebo priateľovi kuracie krídelká, znamená to, že vás podvedie. Vysvetlenie je tu jednoduché, krídelká spôsobia, že Váš milý odletí.

  1. Padajúci sen

Ak sa Vám sníva sen, v ktorom padáte, znamená to, že vyrastiete do výšky. Táto povera vznikla na základe pozorovania, ktoré ukázalo, že práve tínedžerom, ktorí sú ešte vo fáze rastu, sa padajúce sny snívajú najčastejšie.

  1. Daždivý svadobný deň

Ak budete mať svadbu v upršaný deň, budete žiť šťastne. Dážď je totiž dôležitý pre rast rastlín, a preto sa v Kórei dážď v svadobný deň spája s pestovaním šťastia.