Nezařazené

Drobné prvky s veľkým vplyvom na kvalitu výrobkov

Schodiská alebo balkóny sa bez inštalácie zábradlia nemôžu uviesť do prevádzky, pretože nespĺňajú bezpečnostné podmienky. Najmodernejšie stavby majú zábradlia z nerezu, môže byť stĺpikové alebo sklenené v kombinácii s nerezom. Súčasťou však v mnohých prípadoch býva madlo, môže byť z dreva alebo nerezu, a na ich montáž sú nutné viaceré súčasti.

architektúra, schody

Mnohé moderné stavby si už bez nerezových prvkov ani nevieme predstaviť, patria k ich dizajnu, pretože tento materiál je estetický, nadčasový a má dlhú životnosť, a tak si ho pochvaľujú mnohí dizajnéri či architekti. Verzia ocele, ktorá je určená do exteriéru, je ešte odolnejšia voči vonkajším vplyvom, a tak vydrží dlhé roky v nezmenenom stave. Variabilnosť je tiež jedna z vlastností, ktorá zaváži pri rozhodovaní z akého materiálu zábradlie vyrobiť. Jeho tvárnosť a prispôsobivosť každému štýlu je známa a využívajú ju aj projektanti. Zábradlie sa dá vytvoriť ako stĺpikové, ktorého základ tvorí konštrukcia z nerezových stĺpikov a vyplnené sú takisto stĺpikmi v danej vzdialenosti od seba. Druhým variantom je kombinácia konštrukcie z nerezu a skla, ktoré tvorí výplň medzi stĺpikmi, no a ešte je možné prevedenie zábradlia iba zo skla, ktoré je spájané úchytmi, čo vytvorí úplne čistý detail.

glass-wall-2134798_640

Kotvenie stĺpikov je možné zhora alebo zboka schodiska či balkóna, no okrem kotviacich prvkov samotnej konštrukcie zábradlia sú potrebné aj kotviace prvky madla. Je nutné uchytiť ho ku sklu kvalitnými úchytmi a ukotviť tak, aby bolo bezpečné jeho užívanie chodcami. Jednou zo súčastí je držiak madla, ktorý je vyrobený takisto z nerezu a upevňuje sa priamo na sklo s označením EB02 https://lmmont.sk/produkt/eb02/. Existujú dva varianty: pre použitie na okrúhle a tiež štvorcové madlo. Do skla sa vyvŕta diera potrebnej veľkosti a do nej sa uchytí držiak madla. Na celé schodisko je potrebný určitý počet držiakov v určenej vzdialenosti od seba, aby udržalo hmotnosť madla a pritom bolo pevnou oporou ľudí, ktorí sa ho chytia.