Nezařazené

Choroba mladých – tetánia

Práve dnešný spôsob života je ako stvorený pre prepuknutie choroby s názvom tetánia. Ide o chorobu, ktorá postihuje mladých ľudí vo veku 20 až 30 rokov. Bez rozdielu pohlavia, rasy a národnosti – túto chorobu môže dostať ktokoľvek, a možno aj vy.

deprese

Tetánia a minerály.
Neobávajte sa, tetánia nemá nič spoločné s tetanom. Tetánia má pôvod v koncentrácii minerálov v medzibunkovej tekutine. Charakteristická je pre ňu zvýšená dráždivosť centrálneho a periférneho nervu.
Príčinou vzniku tejto choroby je nedostatok vápnika, alebo horčíka. Podľa toho delíme tetániu na
– Hypokalcémia – nedostatok vápnika (calcium)
– Hypomagneziémia – nedostatok horčíka (magnezium)
Tetánie nie je choroba, ktorá ohrozuje váš život, ale tak isto ako pri iných ochoreniach ani tu sa neoplatí zanedbať diagnostiku. Toto ochorenie vám môže život značne znepríjemniť.

léky

Symptómy tetánie.
Tetanický záchvat – začiatok tohto záchvatu sa prejaví náhlym pocitom nevoľnosti, tŕpnutím a brnením v končatinách a následne môže prejsť do akútneho záchvatu. Pri tom má pacient pocit dusenia (stiahnuté hrdlo, problém s prehĺtaním)) kŕčovité zovretie prstov na rukách a nohách, kŕčové napätie svalov a kŕče menších svalov v okolí úst. Zriedka môže dôjsť k strate vedomia.

Nepriame príznaky.
Nie vždy sa tetánia prejaví záchvatom. To, že máte nedostatok vápnika, či horčíka sa môže prejaviť aj inými spôsobmi.
– Tlak na hrudi
– Častá únava, nedostatok energie
– Mravčenie a tŕpnutie končatín
– Kŕče v žalúdku
– Problém s prehĺtaním – pocit hrče v krku

lékař

Stanovenie diagnózy.
Určiť presnú diagnózu je jednoduché. Ako prvé lekár vylúči ochorenie orgánov. Následne podstúpite EMG vyšetrenie, kde sa potvrdí vyššia nervovo-svalová dráždivosť. Posledným vyšetrením je rozbor krvi kde sa zistí hladina vápniku a horčíku.
Liečbu tetánie zvládnete aj doma. Zmena životosprávy, odpočinok a užívanie tabletiek a potravinových doplnkov, ktoré vám predpíše lekár sú to najlepšie čo pre zbavenie sa tejto choroby môžete urobiť.