Kultúra

Vždy zelené Írsko

Írsko je od roku 1937 absolútne nezávislý samostatný štát, ale taktiež názov ostrova, na ktorom sa rozprestiera. Súčasťou spomínaného ostrova je aj Severné Írsko, ktoré politicky a hospodársky patrí k Spojenému kráľovstvu. V tejto krajine žije viac ako štyri milióny obyvateľov a častejšie ako u nás môžete stretnúť človeka s krásnymi ryšavými vlasmi. Väčšina obyvateľov žije v mestách a mestečkách, vidiek je osídlený iba riedko. Preto tu nájdete absolútny kľud a ticho. A stretnete tu aj „priateľov lesa“. Sú to škriatkovia a víly, na ktorých Íri absolútne veria.

irsko

Írsko je nížinatá krajina, najvyššie položené miesto je vrch Carrauntoohil , ktorý má 1041 m. Pred desiatkami tisícov rokov vytvorila voda z roztápajúcich sa ľadovcov podlhovasté a guľaté nánosy kamennej drti, ktoré sa rokmi zazelenali a vytvorili malebné zvlnené kopčeky, charakteristické pre túto zem. Rovnako charakteristické sú pre ňu rozsiahle lúky a vresoviská. Vďaka Golfskému prúdu, ktorý otepľuje klímu ostrova, sú na ostrove vyrovnané teploty. V zime neklesajú pod bod mrazu a priemerná teplota v lete je okolo 16 stupňov Celzia. Írsko je bohaté na zrážky, ale málokedy tu zažijete búrku s bleskami. Preto väčšina domov nemá ani bleskozvody. Vďaka všetkým týmto okolnostiam je tu vegetácia stále sviežo zelená.
Zelený je aj jeden zo symbolov Írska – zelený trojlístok. Jeho tri lístočky symbolizujú Najsvätejšiu trojicu a stonka, ktorá ich spája, je Stvoriteľ. Svätý Patrik, ktorý prišiel v 5.storočí do Írska z Británie, vysvetľoval na príklade trojlístka princípy kresťanstva. Pomohol tak v krajine zavádzať vieru, zakladať školy a kostoly.  Od 17.storočia je 17.marec významný a obľúbený náboženský sviatok, nazýva sa Deň Svätého Patrika.  

dublin

A ešte pár zaujímavostí:

  • Írske mesto Cobh bolo poslednou zastávkou legendárnej lode Titanic predtým, ako stroskotala. V tom čase sa toto mesto volalo Queenstown.
  • Pozostatky svätého Valentína – patróna zaľúbencov – ležia v hlavnom meste Írska, Dubline.
  • Častá predpona mien Írov je „Mc“ a „O“. Znamenajú „syn“ a „vnuk“. Takže ak sa niekto volá McGregor, je to syn Gregora, alebo O\’Brien, je to vnuk Briena.