Domov

Ako si skrášliť záhradný altánok? Vytvorte si dokonalú atmosféru

zahradní atlán

S príchodom jari sa nám naskytuje aj viac času, ktorý môžeme stráviť v prostredí záhrady. Ak aj vy patríte k vášnivým záhradkárom, alebo si len tak radi užívate oddych v príjemnom prostredí, určite vás potešia tipy na to, ako si skrášliť a vyzdobiť svoje záhradné kráľovstvo – záhradný altánok.

Okrem toho, že záhradný altánok so sebou prináša mnoho praktických benefitov, je u mnohých aj obľúbeným miestom, na ktorom si oddýchnu a načerpajú sily po práci v záhrade či náročnom a stresujúcom pracovnom týždni. Na to, aby ste si poriadne oddýchli a vypli od všetkých problémov, vám môže pomôcť aj atmosféra, ktorú záhradný altánok ponúka. Čím je príjemnejšia, tým sa vám bude lepšie oddychovať. K dokonalej atmosfére si svoj záhradný altánok môžete skrášliť či zútulniť. Ako teda na to?

Vertikálna záhrada

Tým, že altánky sú súčasťou prírodného prostredia, dokonalým spôsobom, ako ich skrášliť, je využitie prírodných materiálov. Váš záhradný altánok, rovnako ako z exteriéru tak aj interiéru, si môžete vyzdobiť kvetinami, rastlinami či bylinkami. Využiť môžete klasické kvetináče, ale aj závesné či vertikálne záhrady. V poslednej dobe sú práve vertikálne záhrady veľmi obľúbené, pretože sú úsporné na priestor, ale zároveň vytvárajú krásne zátišie. Do takejto vertikálnej záhrady si môžete posadiť nielen vaše obľúbené kvety, ale aj bylinky. A tak ich budete mať pekne na jednom mieste a k dispozícii kedykoľvek budete potrebovať, napríklad počas letnej grilovačky vo vašom altánku.

Príjemná a romantická atmosféra

Pri grilovačke ešte ostaneme. Príjemnú atmosféru si v záhradnom altánku môžete navodiť aj záhradným krbom. Nielenže vám prakticky poslúži počas grilovačiek s rodinou či priateľmi, ale živý oheň si môžete vychutnávať aj len tak, počas príjemných večerov. Svetlo z ohňa navodzuje útulnú a romantickú atmosféru. Príjemnú atmosféru svetlom si môžete navodiť aj rôznymi svetelnými dekoráciami či sviečkami. Či už to budú svetelné reťaze, lampy alebo doma vyrobené svietniky, na ktoré môžete využiť napríklad staré zaváraninové poháre a s troškou kreativity si vytvoriť originálne svietniky.
moře za altánem

Pohodlie a relax

Príjemnú atmosféru vám v záhradnom altánku vytvorí aj hojdacia sieť či drevená hojdačka. Je obľúbeným prvkom nielen pre tých menších. Môžete si na nej vychutnať obľúbenú šálku kávy či čaju pri dobrej knihe. Okrem hojdačky si v záhradnom altánku môžete vytvoriť aj príjemné sedenie nielen pre vás, ale aj návštevy. Využiť môžete ratanový záhradný nábytok, ktorý je na tento účel veľmi obľúbený a zároveň aj odolný voči poveternostným vplyvom. Záhradný nábytok si zároveň môžete doplniť praktickými doplnkami, ako napríklad pohodlnými dekami či vankúšmi. Dokonale sa hodia prírodné materiály, ako bavlna či ľan. Farby si zvoľte tak, aby nielen ladili s prostredím vašej záhradky, ale aj aby vo vás vyvolávali príjemné pocity. Tak si budete môcť vychutnať čas strávený vo vašom záhradnom altánku naplno.

Či už vám váš záhradný altánok slúži na pomoc pri záhradných prácach, alebo len na oddych, v každom prípade sa v ňom budete cítiť príjemnejšie, ak v ňom bude prevládať útulná atmosféra. Vytvorte si svoje záhradné kráľovstvo podľa svojich predstáv, vyberte si dekorácie či doplnky tak, aby sa to páčilo vám a vyvolávali vo vás príjemné pocity. Lebo len príjemné prostredie vám umožní dokonale si oddýchnuť a načerpať nové sily, ktoré v dnešnej uponáhľanej dobe často potrebujeme.